ZDRAVIE, KRÁSA a POHYB pod jednou strechou

Migréna je neželaný a nepríjemný sprievodca životom – čo s ním?

Autor článku: Adriana Plevková, fyzioterapeut Winmed Centrum

Migréna patrí medzi primárne chronické záchvatové bolesti hlavy.

Viacerí odborníci sa zhodujú, že pravdepodobne neexistuje iné chronické ochorenie, ktoré by bolo spoločnosťou tak podceňované ako je migréna. Migrenózne záchvaty majú na postihnutého jedinca zničujúci vplyv a často výrazne znižujú kvalitu ich života. U väčšiny postihnutých je ovplyvnená tiež psychická stránka. Napriek tomu, že medzi atakmi nemá postihnutý väčšinou žiadne ťažkosti, žije pod neustálym strachom, kedy sa objaví ďalší migrenózny záchvat.

Záchvaty migrény výrazne znižujú a často až znemožňujú bežné fungovanie postihnutého jedinca, vrátane pracovného nasadenia, schopnosti vykonávať domáce práce či zapojenie do spoločenského života. Výskumy dokázali, že 43% jedincov trpiacich migrénami nemôže 1-7 dní v roku do práce, čo má negatívny ekonomický dopad na celú spoločnosť

Migréna postihuje trikrát častejšie ženy ako mužov. Na rozdiel od „klasickej“ bolesti hlavy, sú prejavy migrény oveľa intenzívnejšie a jej priebeh je dlhší.
Prejavuje sa pulzujúcimi bolesťami hlavy strednej alebo ťažkej intenzity, ktorá sa stupňuje.

Za kľúčovú príčinu migrény sa považuje porucha rovnováhy serotonínu a jeho účinok na krvné cievy. Ide o súhru cievnych, nervových a hormonálnych zmien v mozgu. Ak sa vám v mozgu v krátkom čase uvoľní priveľa hormónu serotonínu a ďalších látok, dochádza k sterilnému zápalu tepien mozgových obalov bez infekcie. V dôsledku toho pulzová vlna vyvolá silnú bolesť a mozgové cievy sa rozšíria. Vzniká migréna.

Migréna sa vyskytuje zvyčajne v jednej polovici hlavy a prejavuje sa ako pulzujúca, ťahavá či bodavá bolesť. V prípade, že sa tieto bolesti vyskytujú viac ako pätnásť dní do mesiaca, možno hovoriť o chronickej migréne. Najčastejšie sa vyskytuje vo veku od 25 do 45 rokov. V 15 % prípadov postihuje aj deti.

Sprievodné príznaky často bývajú aj nevoľnosť, zvracanie, pocity „na odpadnutie“, citlivosť na svetelné a zvukové podnety, pri fyzickej záťaži sa stav zhoršuje.

Migrenózne bolesti najčastejšie postihujú ženy priemerne v 30.-50. roku života.

Migréna sa považuje za komplexný dej, pričom dôvod jej vzniku je rozsiahly.

Najbežnejšími podnetmi bývajú stres, psychické napätie, zmeny počasia, menštruačný cyklus, spánkový deficit, preťažené a stuhnuté svaly šije, krku..

Pri tomto ochorení je veľmi dôležité urobiť správnu diagnostiku, keďže príčina jej vzniku môže byť rôzna.

Okrem symptomatickej liečby liekmi proti bolesti hlavy má klient/pacient ďalšie možnosti terapie

Najčastejšou súčasťou terapie je manuálne uvoľnenie svalov, odstránenie blokád, zaradenie relaxačných cvičení a iné.

Pri pravidelnej starostlivosti, cvičení s terapeutom a správnom pohybovom režime je veľká šanca zbaviť sa migrény natrvalo.

U nás vo Winmed Centre využívame pri terapii migrenóznych bolestí nami osvedčený postup

 1. Diagnostika príčiny bolestí – najčastejšie to býva stres, napätie krčných svalov, nedostatok spánku, pocit „tlaku“ v živote
 2. Terapia migrenóznych bolestí
  • Manuálne uvoľnenie stuhnutého svalstva šije
  • Odstránenie blokád krčnej a hrudnej chrbtice
  • TECAR terapia pre okamžitú úľavu od bolesti a pocitu stuhnutia svalov, prehriatie, prekrvenie stuhnutých svalov, uvoľnenie svalových fascií, ľahší pocit pri cvičení, podpora metabolizmu svalových bunkách postihnutého miesta)
  • Úprava držania tela v sede, chôdzi, počas práce, šoférovania
  • Aktívne cvičenie (SM, fyzioterapeutické metodiky, ACT)
 3. Doporučenia správne držanie tela
 4. Nastavenie pohybového režimu

U nás v centre po dôkladnej diagnostike pri migréne využívame veľmi efektívnu kombináciu manuálneho uvoľnenia svalstva a TECAR terapie, ktorá dokáže pacientovi okamžite uľaviť od bolesti, prekrviť a uvoľniť svalstvo, čím zlepší zásobenie mozgu kyslíkom a postupne odstráni migrenózne bolesti.

Fyzioterapeut edukuje pacienta, odovzdáva pacientovi zodpovednosť za svoje zdravie a navedie ho tak, aby dokázal cvičiť doma, udržiavať sa v pohode a tým predchádzať napríklad aj migrenóznym stavom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *