ZDRAVIE, KRÁSA a POHYB pod jednou strechou
, Winmed centrum

Pätová ostroha a plantárna fascitída

Bolesť päta a chodidla je v dnešnej dobe veľmi rozšírená a častá.  

Väčšina bolesti päty vzniká z nadmerného preťažovania šliach v chodidle, ktoré stráca svoju pružnosť, čím môže dôjsť k poškodeniu tkaniva.  

Preťaženie chodidla a okolitých svalov a šliach, nevhodná obuv, úrazy ale aj reumatické ochorenia spôsobujú chronickú bolesť, často sprevádzanú výrastkom na päte – tzv.osteofytom 

S pätovou ostrohou úzko súvisí plantárna fascitída, čo je zápal plantárnej fascie. Hlavným príznakom je bolesť spodnej časti päty, po stranách a až k prstom chodidla. Bolesť býva intenzívna ráno po prebudení, kedy je chodidlo stuhnuté, alebo bezprostredne po aktivite, keď je naň vyvíjaná zvýšená záťaž. Bolesť sa môže takisto prejavovať na Achillovej šľache, ktorá sa upína na pätu.  

Liečba pätovej ostrohy je konzervatívna. Využíva sa najmä fyzioterapia, farmaká a fyzikálna liečba. Dôležitým prvkom liečby je tiež zmena obuvi.  

Najúčinnejšou metódou, ktorú častokrát vyhľadajú pacienti, ktorým nič nepomohlo, je ošetrenie zovou vlnou. Pri samotnej bolestivosti päty a chodidla je obrovskou výhodou našej duálnej rázovej vlny bezbolestnosť ošetrenia 

Rázová vlna, ktorú používame je kombinovaná terapia mechanickej energie s diatermickou stimuláciou. Diatermická stimulácia preniká do ošetrovaného tkaniva, ktoré pripraví, pritiahne vodu do buniek a vytvára priestor pre prienik rázovej vlny do tkanív, čím zintenzívňuje účinok ošetrenia.  

Prečo práve na pätovú ostrohu?  

Energia, ktorá sa vytvára a prechádza tkanivom vyvoláva napätie a spôsobuje mikro rozpad, teda redukciu kalcifikátu. Dôkladnou a opakovanou aplikáciou dochádza k tzv. „obmývaniu‟ kalcifikátu až k jeho rozloženiu. Dochádza k lepšej regenerácii po záťaži. Pri tomto ošetrení sa nezabúda ani na plantu, teda ošetrenie chodidla zospodu. Rázová vlna pomáha pri organizácii kolagénových vlákien, čím sa posilňujú svaly, šľachy a väzy. Dochádza k lepšiemu prietoku krvi a k výžive tkanív, následkom čoho je výrazné zlepšenie pohyblivosti v členkovom kĺbe. Čo treba spomenúť je analgetický efekt. Ako už bolo spomenuté pri pätovej ostrohe, či plantárnej fascitíde sú prítomné bolesti, pocity stuhnutosti ráno alebo po záťaži. Aplikáciou rázovej vlny ovplyvňujeme stimuláciu tvorby látok tlmiacich bolesť. Naopak aj pri chronických stavoch, znižujeme zvýšenú citlivosť na bolesť.  

Autor článku: Adriana Plevková